Nie przegap pierwszych objawów odmrożeń


Odmrożenia powstają głównie za skutek zimnego powietrza, ale warunki sprzyjające ich powstawaniu to także wilgoć i silny wiatr. Najczęściej dotyczą one palców w rąk i nóg oraz uszu i nosa. Są 4 stopnie odmrożeń i oczywiście jak najszybsze zdiagnozowanie u siebie objawów wiąże się z najmniejszymi powikłaniami

Stopień pierwszy to zaczerwienienie połączone z sinawym kolorem. Towarzyszy mu przeważnie pieczenie, swędzenie i drętwienie odmrożonego miejsca.

Stopień drugi. Tutaj do objawów z pierwszego stopnia dochodzi powstawanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, czasami z dodatkiem krwi.

Stopień trzeci. Tu występuje martwica tkanek. Głównie skóry, ale także głębszych części.

Stopień czwarty to martwica całych części ciała, łącznie z kośćmi.

W przypadku tych najlżejszych stopni wystarczy ogrzanie kocem lub ciepłą wodą. To powinno przywrócić krążenie w odmrożonej części ciała. Należy jednak pamiętać, że woda nie może być zbyt ciepła. Powinniśmy zacząć od wody w temperaturze 25-30 stopni i co kilka minut stopniowo podnosić jej temperaturę.


Jeśli chodzi o poważniejsze odmrożenia to najpierw skórę powinniśmy nacierać alkoholem etylowym, do momentu zaróżowienia skóry. Następnie Założenie jałowego opatrunku. Owinięcie kończyny kocami i przewiezienie do szpitala.

Źródła:
http://mgroverrepaircentre.co.uk/forum/member.php?action=profile&uid=464324

Popularne posty